Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Svaz pacientů vyzývá k bojkotu 04.07.12

3839

Místopředsedkyně Svazu pacientů ČR PaedDr. Alena Gajdůšková vyzvala pacienty, ať žádají od lékaře recept na léky hrazené zdravotní pojišťovnou. Léky nehrazené z pojištění by podle A. Gajdůškové měli pacienti bojkotovat.

Když na jejich obtíž takový lék není, mají to sdělit ombudsmanovi svazu, kontatovat jej mohou na internetových stránkách Svazu pacientů, sdělila A. Gajdůšková.
"Vyzýváme pacienty, aby po svých lékařích vyžadovali předepisování léků, které jsou plně hrazeny, a na které tedy již nemusejí doplácet," uvedla. K lékům, které pojišťovny nehradily, přibylo od 1. července dalších 150, jsou mezi nimi přípravky na bolest, alergie či kožní problémy. Mluvčí České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, PhD. potvrdil, že za některé tyto léky není náhrada, třeba za šetrná projímadla, promazávadla pro děti s ekzémem či přípravky s obsahem vápníku pro lidi s osteoporózou.
Podle ministra zdravotnictví doc. MUDr. Leoše Hegera,CSc. si pacienti ale nově platí léky, které jsou levné, a někteří si je už i dřív kupovali. Ve většině případů přestaly pojišťovny hradit malá balení, třeba léků na alergii, velká balení hradí dál, takže chroničtí pacienti mají léčbu zajištěnou. Vyřazením z úhrad by podle L. Hegera mohly pojišťovny ušetřit ročně kolem 400 miliónů korun. A. Gajdůšková uvedla, že podle zákona musí v každé lékové skupině být lék plně hrazený pojišťovnou. Pacienti by podle ní měli trvat na dodržení ústavního principu práva na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění. "Ministerstvo tvrdí, že jeho opatření neomezují přístup ke zdravotní péči, praxe ale vypadá jinak. Lidé mají mimo to, co odvádějí na zdravotním pojištění, zaplatit další půl miliardu korun podnikatelům ve zdravotnictví," uvedla Gajdůšková.
V Česku působí čtyři pacientští ombudsmani pro osm krajů. Pro Středočeský kraj a Prahu je to senátor PhDr. Marcel Chládek, MBA, pro Plzeňský kraj hejtmanka doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc., pro Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj senátorka Alena Gajdůšková a pro kraj Ústecký poslanec Josef Tancoš.

čtk
 

 

Diskuse

Vložit komentář