Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Před 125 lety se narodil Arnold Jirásek 03.07.12

3831

Budoucí lékař a univerzitní profesor Arnold Jirásek, DrSc., se narodil před 125 lety, 3. července 1887 v Praze. Bývá označován za zakladatele československé neurochirurgie. A. Jirásek, vzdálený příbuzný spisovatele Aloise Jiráska, byl absolventem pražské lékařské fakulty.

Praktické zkušenosti chirurga získal mimo jiné jako vojenský lékař za první světové války. V roce 1919 se Jirásek stal asistentem na chirurgické klinice a o čtyři později byl habilitován z patologie a terapie nemocí chirurgických. Krátce před svými čtyřicátinami se Jirásek stal řádným profesorem a přednostou I. chirurgické kliniky. V období 1935-1951 byl přednostou Ústavu pro válečnou chirurgii, v roce 1955 se stal členem Československé akademie věd a od roku 1956 vykonával funkci ředitele laboratoře pro neurochirurgii. Jirásek patřil rovněž k významným postavám profesorského sboru lékařské fakulty a byl autorem řady učebnic pro její posluchače.
Jako velký znalec historie svého oboru publikoval roku 1956 monografii Česká a slovenská chirurgie v letech 1898-1945. Zajímavými dialogy mezi minulostí a přítomností chirurgie, ústícími v řadu původních zamyšlení nad smyslem a etikou práce chirurga, vyniká i Jiráskova monografie Eduard Albert, která vyšla poprvé roku 1941. Jirásek zemřel v červenci 1960.

čtk

 

Diskuse

Lang, před více než rokem | Reagovat
Proč je na té fotce prof. Burian?
Kysela, před více než rokem | Reagovat
Omlouváme se za redakční chybu - byla napravena. Děkujeme za upozornění. redakce

Vložit komentář