Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Novelu silničního zákona posoudí vláda 19.07.12

3881

Neprofesionální řidiči by podle Senátu museli absolvovat povinnou lékařskou prohlídku až v 68 letech věku. Přezkoumání zdravotní způsobilosti v 60 a 65 letech věku by mělo být zrušeno. Počítá s tím senátorská novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (silničního zákona), s níž se 18. července horní komora ztotožnila.

Předlohu nyní dostanou k posouzení vláda a sněmovna. Tvůrci novely její předložení odůvodnili prodlužováním věku odchodu do důchodu. "Věk odchodu do důchodu se již řadu let prodlužuje a bude v blízké budoucnosti dosahovat 65 let. Jsou-li lidé do 65 let v kondici pracovat, je neadekvátní pochybovat o jejich schopnosti řídit," zdůvodnili svůj návrh senátoři ODS Jiří Oberfalzer a Tomáš Grulich. Povinné kontroly zdravotní způsobilosti v 60 letech věku proto považují za přežitek.
Novela by podle autorů předlohy nezatížila veřejné rozpočty, naopak řidiči v předdůchodovém věku by ušetřili za administrativní poplatek za vydání lékařského potvrzení. Platný zákon přikazuje řidičům podrobovat se pravidelné lékařské prohlídce v 60, 65 a 68 letech věku a po jeho dosažení každé dva roky. Potvrzení pak musejí předkládat při policejní kontrole. Projednáním novely první den červencové schůze Senátu skončil.

čtk

 

Diskuse

Vložit komentář