Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Ekologická data zátěže Poldi až za rok 08.08.12

3955

Kladno bude znát výsledky analýzy starých ekologických zátěží v areálu bývalé Poldi na konci příštího roku.

Podrobný průzkum třísethektarové průmyslové oblasti bude stát kolem 54 miliónů korun, více než 48 miliónů město zaplatí z dotací od ministerstva životního prostředí. Novinářům to řekl primátor Dan Jiránek. Studie by měla odhalit, jaké jsou v areálu problémy, a navrhnout jejich řešení. V méně zatížených částech areálu podle D. Jiránka vznikne obytná zóna, znečištěnější území budou muset být sanována.
Odborníci zkoumají průmyslovou plochu, která zabírá asi třetinu města. Na jaře začaly přípravné práce a se v terénu provádí řadu vrtů, jejich následný rozbor a měření. „Celá analýza by měla být hotova v roce 2013. Již v průběhu prací ale budeme mít dílčí informace o zkoumaném území, z kterých se dá při plánování dalšího postupu vycházet,“ uvedl primátor.
Studie je podle něj potřebná kvůli dalšímu rozvoji města, protože bez ní nemůže být dokončen územní plán a těžce se shánějí případní investoři. Město chce v jedné části bývalé Poldi vytvořit obytnou zónu, oddělenou pásem zeleně. Ve zbytku areálu plánuje vznik průmyslové zóny, zaměřené především na drobnější výrobu. Sanace celého území se může podle některých odhadů vyšplhat až na 1,5 miliardy korun. Podle D. Jiránka zřejmě nebude mít město na odstranění ekologických zátěží dostatek peněz, a tak bude vyjednávat o státních dotacích.
Kladno v minulosti nechalo podobnou analýzu zpracovat na menším prostoru v areálu bývalé huti Koněv. Studie zjistila, že ekologické zátěže mohou z dlouhodobého hlediska ohrožovat zdraví lidí.
čtk
 

 

Diskuse

Vložit komentář