Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Centrum fetální medicíny v ÚPMD 21.06.12

3796

V Česku i ve střední Evropě první vysoce specializované Centrum fetální medicíny otevřel 21. června Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v Podolí. Operovat zde budou plody s poruchami vývoje a vrozenými vadami.

Vedoucí centra a primář novorozeneckého oddělení doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., uvedl, že se zaměří hlavně na poruchy vývoje plic a na operace vad u dvojčat. Ročně je potřebuje 15 až 20 plodů. Přijímat budou pacienty z celé ČR. Lékaři z podolské porodnice se školili ve špičkovém centru na univerzitě v belgické Lovani, kde se také podíleli na operaci prvního českého pacienta. V pražském centru začnou sami operovat od ledna 2013. Fetální medicína pokrývá období od třetího měsíce až po porod. Operace brániční kýly se dělají mezi 24. a 26. týdnem, operace u dvojčat mezi 24. a 28. týdnem nitroděložního života. Lékaři se musejí vypořádat s tím, že ve stejné chvíli operují dva i více pacientů - matku a jeden či dva plody v děloze. "Jednomu bychom měli pomoct a druhému minimálně neuškodit," shrnul problém Z. Straňák.
U jednovaječných dvojčat bývá problém v tom, že mají přes placentu spojené cévy, takže jeden plod "pumpuje" krev do druhého. Jedno dítě je proto malé a druhé abnormálně velké a oteklé. Operačně se spojky zničí. Některé z těchto výkonů provádějí i další česká pracoviště, péče ale není tak komplexní a vybavení tak špičkové, řekl ČTK k otevření centra prezident České gynekologické a porodnické společnosti MUDr. Vladimír Dvořák.  "My jsme to pojali jinak z hlediska odborné i organizační," podotkl Z. Straňák. Lékaři z Podolí se v lovaňském centru naučili speciální operační postupy. O narozené dítě pak už pečují sami v pražském centru. To by časem mohlo rozšířit působnost i na další země - domluva už je se Slovenskem. Podobných center je v Evropě jen několik - vedle belgického jsou ve Francii, Španělsku a Británii. Vybudování centra stálo 66,8 milionu korun, většina by se měla zaplatit z evropských fondů, 16 procent uhradí ÚPMD. Má přístroje pro přesnou diagnostiku plodu, speciální endoskopické soupravy pro operace plodu a novorozeneckou jednotku intenzivní péče pro návaznou chirurgickou a resuscitačně – operační léčbu novorozenců v kritickém stavu.

čtk

 

 

Diskuse

Vložit komentář