Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Biobanka posune 1. LF UK blíž evropskému výzkumu 29.06.12

3823

Pro účely dlouhodobého uskladňování vzorků tkáně a tělesných tekutin, zejména onkologických pacientů, byla na dvou pracovištích 1. LF UK a VFN v Praze – Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky a Ústavu patologie – otevřena Banka biologického materiálu, jenž umožní archivovat desetitisíce kryozkumavek.

Projekt, který vznikl ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně, začlenil Banku biologického materiálu 1. LF UK do mezinárodní výzkumné infrastruktury BBMRI – Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure. Jejím cílem je propojení špičkového biomedicínského výzkumu s bankami biologických vzorků asociovaných zdravotnických dat. Zapojení České republiky do BBMRI koordinuje právě Masarykův onkologický ústav s cílem vybudovat českou část panevropské sítě biobank.
„V Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky vzniklo hlavní administrativní pracoviště a také laboratoř pro zpracování krve, moči a DNA. Vzorky jsou zde uchovávány při minus 80 °C ve čtyřech hlubokomrazících boxech. V patologickém ústavu pak byla vybudována laboratoř pro zpracování tkání a kryosklad, kde bude biologický materiál – až 120 150 vzorků – uchováván buď při minus 80 °C v RNA lateru, nebo v párách dusíku při minus 156 °C,“ vysvětlila koordinátorka projektu Mgr. Stanislava Reinštein Merjavá, Ph.D., z Ústavu dědičných metabolických poruch 1. LF UK a VFN v Praze, a dodala: „V loňském roce bylo proinvestováno 3,3 miliónu korun, za materiální vybavení obou ústavů a šesti klinik pak bylo zaplaceno 4,5 miliónu. V současnosti se řeší především vytvoření anonymizovaného databázového rozhraní a také zajištění přesné logistiky odběru a transportu vzorků.“
Doposud se k projektu biobanky 1. LF UK připojilo deset klinik VFN v Praze – gynekologicko-porodnická, urologická, stomatologická, I. chirurgická, oční, onkologická, radiodiagnostická, dermatovenerologická, I. interní (hematologická) a IV. interní (gastroenterologie a hepatologie).

Celý článek je publikován 2. července v 27-28. vydání Zdravotnických novin.

 

Diskuse

Vložit komentář