Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Plaky beta-amyloidu prokázaly i skeny sítnice a oční čočky 14.08.14

 „Tváří v tvář celosvětově rostoucí epidemii Alzheimerovy choroby stoupá naléhavost potřeby jednoduchých, méně invazivních diagnostických testů, které dokážou identifikovat riziko a výskyt Alzheimerovy choroby mnohem dříve,“ konstatovala ve svém prohlášení Heather Snyderová, PhD., ředitelka lékařských a vědeckých operací Alzheimer‘s Association na červencové…

 

ASTRO zveřejnila nové doporučení pro úhradu protonové terapie 14.08.14

 Protonová terapie se ve světě rozvíjí značným tempem a přibývají data poukazující na její mimořádný přínos v léčbě onkologicky nemocných. Americká společnost radiační onkologie (ASTRO) proto 20. května zveřejnila nové doporučení pro plátce péče týkající se úhrad protonové terapie v USA.

 

Blíží se éra bleskové diagnostiky diabetu 1. typu mikročipem? 14.08.14

 „Věříme, že tato technologie by mohla usnadnit screening antigen-specifických autoprotilátek Langerhansových ostrůvků, identifikovat osoby, které by jinak byly ohroženy progresí diabetické ketoacidózy, a posloužit jako test naznačující vhodnost případného preventivního zásahu ještě před nástupem klinických příznaků,“ napsali vědci, jejichž mikročip by se jednou mohl stát…

 

Webová aplikace pro léčbu akné – nový „level“ telemedicíny, nebo zanedbání péče? 14.08.14

 Pacient trpící akné pořídí „selfie“, tedy fotografický autoportrét, odešle jej jako přílohu e-mailu a v odpovědi mu přijde diagnóza od licencovaného dermatologa, aniž by byl nucen nejen vyhledat ambulanci, ale dokonce i vstát od počítače. Jen předpisy na léky musí očekávat klasickou poštou... Sci-fi? V americkém státě Nové Mexiko realita.

 

Vakcína proti HPV a trombembolie? Dánové rozptylují obavy 21.07.14

 Výsledky některých dřívějších studií přinesly data, která vyvolala obavy z možnosti zvýšení rizika vzniku a rozvoje trombembolie po očkování kvadrivalentní vakcínou proti lidskému papilomaviru (HPV).

 

Absolventi častěji vyhledávají obory, ve kterých jsou dobří učitelé 21.07.14

 „Naše studenty nechceme učit chodit, chceme je učit hledat nové cesty.“ Tímto mottem uvedl první z cyklu dialogů o medicíně MEDialogy (pro první informaci viz ZN č. 13/2014), který byl věnován výchově lékařů v Čechách a který nedávno spustila 1. lékařská fakulta UK, její děkan prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. ZN s ním hovořily nejen o tom, jak spletité je vychovat jednoho lékaře.

 

Po deleci jediného genu buňky GIT produkují inzulin 21.07.14

 Může odstranění jediného genu přimět některé z nepřebeného množství buněk gastrointestinálního traktu (GIT), aby vyráběly a v případě potřeby také uvolňovaly inzulin? Američtí vědci tvrdí, že ano. Pokud by se jejich výzkum zdařilo potvrdit v klinickém testování a využít v klinické praxi, pacienti s diabetem 1. typu by jednou možná mohli opustit injekce s inzulinem.

 
starší články »