Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Společnost se mění, i pro prevenci přichází příhodná doba 21.07.14

 S prof. MUDr. Josefem Vymazalem, DrSc., náměstkem ministra zdravotnictví pro zdravotní péči, o rezervách, které má systém před akutní péčí a po ní, a o nutnosti spolupráce resortů zdravotnictví a práce a sociálních věcí na vyčíslení nákladů efektivity léčby (nejen) diabetu.

 

Vakcína proti HPV a trombembolie? Dánové rozptylují obavy 21.07.14

 Výsledky některých dřívějších studií přinesly data, která vyvolala obavy z možnosti zvýšení rizika vzniku a rozvoje trombembolie po očkování kvadrivalentní vakcínou proti lidskému papilomaviru (HPV).

 

Absolventi častěji vyhledávají obory, ve kterých jsou dobří učitelé 21.07.14

 „Naše studenty nechceme učit chodit, chceme je učit hledat nové cesty.“ Tímto mottem uvedl první z cyklu dialogů o medicíně MEDialogy (pro první informaci viz ZN č. 13/2014), který byl věnován výchově lékařů v Čechách a který nedávno spustila 1. lékařská fakulta UK, její děkan prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. ZN s ním hovořily nejen o tom, jak spletité je vychovat jednoho lékaře.

 

Po deleci jediného genu buňky GIT produkují inzulin 21.07.14

 Může odstranění jediného genu přimět některé z nepřebeného množství buněk gastrointestinálního traktu (GIT), aby vyráběly a v případě potřeby také uvolňovaly inzulin? Američtí vědci tvrdí, že ano. Pokud by se jejich výzkum zdařilo potvrdit v klinickém testování a využít v klinické praxi, pacienti s diabetem 1. typu by jednou možná mohli opustit injekce s inzulinem.

 

Pneumokoku se daří: klesá proočkovanost, přibývají i infekce sérotypem 19A 03.07.14

 Podle nedávno zveřejněných dat Národní referenční laboratoře (NRL) Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v České republice v roce 2013 zachyceno celkem 424 případů invazivních pneumokokových onemocnění, 69 osob na toto závažné onemocnění zemřelo. Jedná se o nejvyšší počet případů od roku 2011.

 

Nová studie u pacientů s CML – konečně šance na vyléčení? 03.07.14

 „To, co teď vidíme, je průlom. Ukazuje se, že zhruba u 40 procent nemocných, kteří dlouhodobě dobře reagovali na biologickou léčbu, jde léky vysadit, aniž se tím choroba znovu nastartovala,“ konstatovala MUDr. Hana Klamová, CSc., přednostka klinického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), Praha. ÚHKT je jedním z pěti českých center, která své pacienty…

 

Nová metoda prokázala závislost na opalování a troufá si na víc 03.07.14

 Pravidelným opalováním si lze na slunění vytvořit závislost.

 
starší články »