Bezplatné zasílání novinek e-mailem
  • Domů
  • Přidat do oblíbených
  • Mapa stránek
 

Pozvánka na konferenci eHealth Day 30.01.15

 O elektronickém zdravotnictví v pražském IKEM

 

Deset ohlédnutí aneb Jaká byla onkologie v roce 2014? 26.01.15

 Současná onkologie patří mezi mohutně vyvíjející se obory. Výzkum obnáší obrovské množsví studií, z nichž některé přinášejí pokroky v léčbě či alespoň zvyšují kvalitu života pacientů. Nález účinnější léčby však nezřídka znamená novou výzvu a nové hledání – např. v situacích, kdy prodloužení přežití bývá vykoupeno závažnými nežádoucími účinky léku. Narůstá počet onkologických…

 

I neuroonkologičtí pacienti si zaslouží komplexní péči 26.01.15

 „Komplexní onkologická centra jsou zahlcena pacienty s nádory prsu, prostaty či rekta, ale žádné z nich se systematicky nevěnuje neuroonkologicky nemocným. Tomu bohužel odpovídají i výsledky péče. Z tohoto hlediska jsou neuroonkologičtí pacienti vlastně ‚synové a dcery nikoho‘.“

 

IKEM zvládl transplantaci tenkého střeva 26.01.15

 Historicky první multiviscerální transplantace v České republice, potažmo střední a východní Evropě, se v půlce prosince zdařila v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Poprvé se také zároveň zdařila transplantace tenkého střeva.

 

Prof. Ivan Lesný - zakladatel dětské neurologie 01.12.14

 Po dlouhá léta patřil k vedoucím osobnostem celosvětové dětské neurologie. Byl prvním, kdo popsal vývojové aspekty neurologických onemocnění, významnou měrou přispěl k objasnění principu mozečkových onemocnění dětského věku. Takřka přesně před sto lety – 8. listopadu 1914 – se narodil Ivan Lesný.

 

Praktický přínos traktografie magnetickou rezonancí 01.12.14

 Traktografie je metoda, která dovoluje zobrazit mozkové dráhy pomocí difuze. Mimo výzkumných aplikací ji lze využít v předoperačním plánování – mapu pravděpodobného průběhu požadované dráhy je možno „přidat“ do strukturálního obrazu a integrovat ji neurochirurgům do neuronavigačních systémů.

 

Výskyt pertuse je opět rekordní – přeočkování jí přitom umí „přistřihnout křídla“ 01.12.14

 Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Praze opět zaznamenal rekordní výskyt pertuse: za prvních deset měsíců roku 2014 bylo hlášeno 2188 případů, což znamená 2,5násobný nárůst oproti loňskému roku. Studie provedená v České republice navíc ukazuje na enormní podhlášenost této nemoci v dospělé populaci. Alarmující aktuální statistiky byly zveřejněny na tiskové konferenci 20. listopadu.

 
starší články »